fbpx

Blog / Kotły pod lupą

Ekogroszek jako materiał opałowy

W naszym, polskim klimacie niezbędne jest ogrzewanie domu przez co najmniej kilka miesięcy w roku. Wiele gospodarstw nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej a ich właściciele stają przed koniecznością kupna pieca zasilanego przez paliwo stałe. Kiedyś większość domów ogrzewana była węglem, co łączyło się z koniecznością przechowywania dużej ilości opału oraz ciągłego uzupełniania jego poziomu w piecu. Dziś, na szczęście, z pomocą przychodzą bardziej nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to po prostu węgiel kamienny albo brunatny używany jako opał do pieców. Z wyglądu przypomina zwykły węgiel w postaci niewielkich granulek. Jest wysokokaloryczny i wytwarza mniej popiołu niż węgiel „tradycyjny”. Jego jakość podlega ciągłej kontroli, dzięki czemu mamy pewność, że nie został dodany szkodliwy miał węglowy czy inne niepotrzebne domieszki. Nadaje się do pieców z podajnikiem automatycznym, co jest niezwykle wygodne i wymaga obsługi jedynie co kilka dni. Ekogroszek w nowoczesnym piecu niskoemisyjnym klasy 5. spełnia wszelkie surowe normy europejskie. Wytwarza dopuszczalną ilość tlenku węgla, tlenku azotu, pyłów i innych substancji, dzięki czemu jest przyjazny środowisku a jednocześnie wydajny.

Podsumujmy więc jeszcze raz zalety ekogroszku używanego jako materiał opałowy:

niska cena w stosunku do jakości
wysoka kaloryczność i wydajność
łatwa obsługa dzięki automatycznemu podajnikowi (wystarczy dosypać opał do zbiornika raz na kilka dni)
mniejsza ilość szkodliwych substancji uwolnionych do środowiska
mniej popiołu zostaje po spaleniu
kompatybilność z najnowszymi, spełniającymi wszelkie normy piecami
łatwa dostępność na rynku

Jak widać, ekogroszek to ciekawa alternatywa dla innego rodzaju opału – oleju, węgla tradycyjnego oraz pelletu. Z pewnością warto się nim zainteresować planując modernizację starego pieca lub projektując nowy dom.

Dowiedz się więcej o kotłach

Informacje i nowości