Kotły węglowe kontra pelletowe. Porównanie

Od 1 października 2017 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dotyczących kotłów na paliwa stałe. W dokumencie z 1 sierpnia 2017 r. znalazł się zakaz wprowadzania do obrotu kotłów o klasie czystości emisji niższej niż 5. Szczegółowe informacje dot. charakterystyki klasy 5 zawiera norma PN-EN 303-5:2012. W uproszczeniu: kotły spełniające wymogi tej normy to nowoczesne urządzenia, które emitują mniej związków szkodliwych dla naszego zdrowia. Jednocześnie, cechują się wysoką sprawnością, która znacznie obniża koszty eksploatacji. Porównujemy kotły klasy 5, których paliwem jest ekogroszek oraz pellet.

Ekogroszek jako paliwo dla ekologicznych kotłów

Od tradycyjnego węgla różni się rozmiarem i składem; jego spalanie wiąże się z niższą emisją szkodliwych związków. Niestety, tak jak dobrze znane bryły węgla – jest brudny. Kocioł zasilany ekogroszkiem pracuje w trybie ciągłym, stąd wymaga stałego dostępu do paliwa. W tym kontekście niezwykle ważny jest automatyczny podajnik i wysokiej jakości elektroniczny sterownik, które zapewnią bezobsługową eksploatację kotła. Ekogroszek jest paliwem o wysokiej kaloryczności, trzeba jednak pamiętać o stosunkowo wysokiej zawartości popiołu i konieczności jego właściwej utylizacji. Dobrej jakości kotły mają wysoką sprawność, która pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Urządzenia z powodzeniem są stosowane w obiektach komercyjnych oraz domach jednorodzinnych.

Charakterystyka pelletu

Paliwem jest pellet drzewny: odpad otrzymywany w procesie produkcji wyrobów z drewna. Nie są to jednak zwykłe trociny! W celu nadania im odpowiednich właściwości, stosuje się proces technologiczny, którego efektem jest uformowany granulat o kontrolowanym składzie. Produkt jest wygodny w transporcie i przechowywaniu. Pellet to paliwo czyste dosłownie i w przenośni, gdyż ekologiczny jest nawet otrzymywany z niego popiół. Co ważne, jest go mniej niż pozostałości po spalaniu węgla. Ma wyższą wydajność cieplną, choć jest paliwem o niższej kaloryczności. Jest spalany w nowoczesnych kotłach z podajnikiem. Co ważne, urządzenia te można czasowo wyłączyć. Ekologiczne piece na pellet są montowane zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej.