fbpx

Blog / Kotły pod lupą

Ogrzewanie ekologiczne, czyli jakie?

Ekologiczne ogrzewanie jest korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i domowego budżetu. Chociaż wiele osób nadal uważa, że przymiotnik “ekologiczny” zawsze musi oznaczać “droższy”, to jednak w tym przypadku jest to szansa na poczynienie pewnych oszczędności, w dłuższej perspektywie całkiem znacznych. Dodatkowo zaostrzające się normy dla kotłów grzewczych, a także zjawisko smogu, które daje się we znaki mieszkańcom całej Polski sprawiają, że z roku na rok każdy z nas przekonuje się, że grzewcza “samowolka” nikomu nie wychodzi na dobre.

Jak zatem wybrać ogrzewanie, które będzie zarówno ekologiczne, jak i oszczędne?

Ekologiczny piec grzewczy? To możliwe!

Osoby, które planują wymienić obecnie używane urządzenie grzewcze na nowe, bardziej ekologiczne, mają wiele możliwości. Co więcej, rezygnacja ze starego, nieefektywnego kotła pozwala na zastosowanie rozwiązania, które będzie najbardziej dostosowane zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych. Na rynku możliwości jest sporo. Można dobrać system grzewczy adekwatnie do wielu charakterystyk. Dostępności infrastruktury sieci ciepłowniczej lub gazowej, specyfiki technologicznych i architektonicznych budynku oraz przyzwyczajeń i preferencji użytkowników.

Jedną z dostępnych możliwości jest zakup kotła na to samo paliwo, co stosowane obecnie, ale o większej efektywności spalania i mniejszej emisyjności. To rozwiązanie wprawdzie nie pozwoli nam być całkowicie “eko”, jednakże znacznie ograniczy szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Bardziej wydajne piece przyczynią się też do redukcji kosztów generowanych przez system grzewczy.

Jeśli jednak chcemy bardziej przyczynić się dla środowiska, najlepiej wybrać kocioł ekologiczny opalany paliwami takimi jak np. pellet. Jest to w pełni odnawialne paliwo, które przygotowywane jest ze sprasowanych odpadów drzewnych. Ilość szkodliwych produktów spalania pelletu, dostających się do atmosfery, jest znikoma. Dodatkowo w dłuższej perspektywie jest to ekonomiczne rozwiązanie, gdyż tego rodzaju kotły są bardzo wydajne, a jednocześnie łatwe w obsłudze.

Alternatywą są kotły na ekogroszek, który jest przetworzonym węglem kamiennym lub brunatnym o obniżonej zawartości siarki. Dzięki temu podczas spalania do atmosfery przedostaje się zdecydowanie mniej tlenków siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i benzopirenu. Trzeba jednak pamiętać, że ekogroszek nie wyeliminuje problemu pyłów zawieszonych w atmosferze, więc jeśli zależy nam na efektywnej ochronie środowiska lepiej postawić na biomasę.

Dowiedz się więcej o kotłach

Informacje i nowości