fbpx

Blog / Obsługa techniczna

Montaż pieca CO krok po kroku

Montaż pieca CO – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Kocioł na paliwa stałe uważany jest za na tyle proste urządzenie, że nie musi być montowane przez specjalistę. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne kotły węglowe czy pelletowe mają często już fabrycznie zamontowany sterownik, wentylator i pompę obiegową. Ze względu na budowę tych nowoczesnych urządzeń warto zwrócić się do profesjonalisty i jemu zlecić montaż pieca CO.

Kocioł automatyczny we współczesnym wnętrzu

Kocioł na paliwa stałe musi być umieszczony w oddzielnym pomieszczeniu

Kotły na paliwa stałe, czyli pellet lub węgiel, ze względu na swoją budowę, są większe i należy ustawić je w osobnym pomieszczeniu. Podajniki oraz zasobniki, które znacząco ułatwiają korzystanie z pieca zajmują często mniej więcej drugie tyle przestrzeni, co sam piec. Do sprawnego działa kotła niezbędne są również: zasobnik ciepłej wody oraz naczynie zbiorcze, dla których również należy wygospodarować miejsce.

Jeszcze przed montażem, doświadczony i wykwalifikowany monter, powinien sprawdzić czy pomieszczenie, w którym planujemy postawić kocioł jest odpowiednio duże i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich elementów w czasie obsługi i konserwacji.

Zagwarantuj odpowiednie dojście do kotła CO

Kotły na ekogroszek wraz z zasobnikiem mają ok. 1-1,5 m szerokości i mniej więcej 1 m głębokości. Odległości, jakie należy zachować przy montażu kotła CO na ekogroszek to:

  1. 60 cm między tylną ścianą kotła a ścianą kotłowni
  2. co najmniej po 60 cm po obu stronach kotła
  3. 1 m z przodu

Kotły do spalania pelletów mają najczęściej szerokość 50-70 cm i głębokość 110- 170 cm. Przy ich montażu należy przewidzieć:

  1. minimum 60 cm między kotłem a ścianami kotłowni
  2. co najmniej po 1 m – od strony zasobnika i od strony do paleniska

Przed montażem należy również sprawdzić gdzie znajdują się różnego rodzaju drzwiczki rewizyjne, króćce podłączeniowe i elementy obsługi.

Etapy montażu pieca CO:

  1. podłączenie do przewodu dymowego i instalacji grzewczej
  2. montaż naczynia wzbiorczego w najwyższym punkcie instalacji
  3. podłączenie sterownika i pozostałego osprzętu kotła
  4. płukanie, napełnianie i odpowietrzanie instalacji

Dowiedz się więcej o kotłach

Informacje i nowości